U Vanjskotrgovinskoj komori BiH predstavljena studija „Transformacija zapadnog balkana kroz nearshoring i dekarbonizaciju“
Juče je poslovnoj zajednici u Bosni i Hercegovini, u prisustvu predstavnika kompanija, institucija i organizacija, predstavljena studija „Transformacija Zapadnog Balkana kroz nearshoring i dekarbonizaciju“. U okviru ovog događaja održana je i panel diskusija „Efekti nearshoringa i dekarbonizacije iz ugla privatnog sektora“ u kojoj je učestvovao naš generalni direktor Stjepan Kumrić.
Razgovaralo se o izazovima i prilikama koje donose nearshoring i dekarbonizacija. Kumrić je istakao da je dekarbonizacija prvenstveni cilj i jedna od glavnih stvari kojom se Lukavac Cement bavi zadnjih desetak godina te je, također, kazao da bi bilo dobro uvesti domaću taksu na emisiju CO₂, koja bi omogućila finansiranje projekata smanjenja emisija i tako ublažila utjecaj nadolazeće CBAM takse (Carbon Border Adjustment Mechanism), koja će se primjenjivati od 1. januara 2026.
Privatni sektor je itekako svjestan činjenice da je proces dekarbonizacije finansijski i resursno vrlo zahtjevan, te je glavna poruka bila da se moraju poduzimati koraci i raditi, a ne čekati da to neko drugi obavi.
Također je istaknuto da se kompanije u BiH trenutno uglavnom oslanjaju na vlastite kapacitete, kako ljudske tako i finansijske, ali da je neophodno da i institucije u BiH ubrzaju donošenje adekvatnih zakonskih i podzakonskih akata kako bi se obezbijedilo da kompanije budu dio održivog „zelenog lanca“ dobavljača i proizvodnje.
Ova Studija je izrađena u okviru Projekta komorskog partnerstva, u saradnji s Komorskim investicijskim forumom Zapadnog Balkana (KIF ZB) i šest nacionalnih privrednih komora Zapadnog Balkana, zajedno s Bečkim institutom za međunarodne ekonomske studije (wiiw), a više detalja možete saznati na linku